SSD klónozáskor elkövettem azt a „hibát”, hogy csatlakoztattam az SSD-t a klónozandó rendszerhez, hogy ellenőrizzem, hogy minden oké-e vele. Ennek az a mellékhatása lett, hogy az SSD kapott egy betűjelet.
Erről viszont érdemes tudni, hogy a Windows megjegyzi az adott betűjelet minden háttértárhoz, és próbálja mindig ugyanezt a betűjelet adni nekik, azaz maximum akkor fog másik betűjelet kapni az eszköz, ha egy másik, korábban csatlakoztatott eszköznek (pendrive pl.) már épp ki lett adva a betűjel.
Ennek az lett az eredménye, hogy klónozás után után nem indult a rendszer, a hibaüzenet alapján a Windows nem találta meg a rendszermappát, azaz a C:\Windows mappát. Ez pontosan azért történt, mert klónozás után, a régi hdd-t kiszerelve már hiába volt szabad a C: betűjel, a rendszer a korábban adott betűjelet adta az SSD-nek.
Az indítási javítás nem fog segíteni, mert hiába tudja majd a rendszerindító procedúra, hogy (pl.) az E:\Windows helyen találja a rendszermappát, csincsillió helyen be van drótozva a registry-be, hogy a rendszermappa márpedig a C:\Windows alatt van.
Azaz sokkal egyszerűbb azt a registry bejegyzést módosítani, ami azt mondja meg, hogy az ilyen-és-ilyen ID-jú SSD-nek a betűjele E: legyen.
Ennek menete:
1. Indítsunk el egy regedt32-t egy rescue lemezről, vagy egy Windows telepítő lemezről. Az utóbbi eset lépései:
a. bootoljunk be a telepítő lemezről
b. a grafikus felület megjelenése után bármikor Shift-F10-et nyomva kapunk egy parancssort
c. ebben adjuk ki a Regedt32 parancsot
2. Álljunk a HKEY_LOCAL_MACHINE kulcsra (fontos!)
3. File menü -> Struktúra betöltése… / File -> Load hive…
4. Tallózzuk ki és csatoljuk fel a System registry fájlt [HKEY_LOCAL_MACHINE \SYSTEM] a következő elérési úton:
%windir%/system32/config/system
5. adjunk egy nevet, ami alatt a struktúra meg fog jelenni az editorban, pl:
halott_gep_system
6. a további teendőkhöz kövessük ezt az útmutatót:
How to restore the system/boot drive letter in Windows